ویپ الستیکس

  • Super User

مقدمه در مورد ویپ (VoIP)

به طور خلاصه، VoIP یا Voice Over IP، تکنولوژی انتقال صدا روی بستر شبکه است که امکان برقراری تماس های تلفنی را روی بستر شبکه IP فراهم می آورد.

تا ۳۰ سال پیش واژه ای به نام اینترنت وجود نداشت و ارتباط محاوره ای تنها از طریق شبکه عمومی تلفن (PSTN) امکان پذیر بود. همچنین ارسال داده به ویژه در فواصل دور هزینه ی بسیاری به دنبال داشت؛ اما در طی چند سال گذشته شاهد پدیده هایی جذاب بوده‌ایم؛ گسترش رایانه‌ های شخصی، فناوری‌ های جدید ارتباطی همچون تلفن های سلولی و بالاخره شبکه گسترده اینترنت.

نسل جدید ارتباطات از طریق چت و پست الکترونیکی برقرار شد و تجارت در سایه ی وب تولدی دوباره یافت. حال ما شاهد انقلابی واقعی در جهان ارتباطات هستیم. افراد با استفاده از رایانه شخصی یا تلفن همراه و اینترنت به امور کاری خویش می پردازند و یا بیشتر اوقات فراغت خود را در این دنیای بی کران سپری می‌کنند. تبادل اطلاعات (تصویر، صدا و مستندات) را به راحتی انجام می‌ دهند و با استفاده از نرم افزارهای کاربردی از طریق اینترنت به گفتگو با یکدیگر می‌پردازند. تمامی این مسایل، امروزه در سایه یک تکنولوژی انجام می شود که گسترش روز افزونش تمامی ارتباطات را تحت الشعاع قرار داده و آن تکنولوژی VoIP است.

ویپ VoIP چیست و چگونه کار می‌کند؟

صوت یا صدای انسان سیگنالی آنالوگ است. بنابراین در مبدأ از یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال، استفاده می شود. با توجه به اینکه صوت می‌ بایست جهت انتقال از طریق شبکه IP به بسته‌ هایی از جنس دیتا تبدیل شوند، دیجیتال شدن سیگنال صوت باید انجام پذیرد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید در طی مراحل تبدیل آنالوگ به دیجیتال، کدک‌ ها نقش مهمی ایفا می‌کنند که برای اطلاع از نحوه کارکرد کدک‌ ها و انواع آنها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید. جزییات را در شکل زیر می توانید مشاهده نمایید.

از جمله موارد وجود یک سیستم ویپ در سازمان و شرکت شما می تواند موارد زیر را برایتان به همراه داشته باشد

1-عدم نیاز به سیم کشی مانند تلفن های آنالوگ سانترال

2-عدم نیاز به تغییر داخلی در صورت تغییر کاربر

3-همراه داشتن داخلی یونیک خودتان حتی اگر در هر جای دنیا قرار داشته باشید،که با نصب یه نرم افزار ساده بر روی تلفن همراهتان و انجام تنظیمات مربوطه به عنوان مثال اگر داخلی           شما  101 باشد حتی اگر شما در خارج از کشور باشید هر یک از کارکنان با داخلی 101 تماس بگیرند تلفن همراه شما زنگ خواهد خورد لذا داخلی شما دیگر فقط بر روی میزتان کارتان           نخواهد بود.

4-زمان هایی که در داخل شرکت حضور ندارید می توانید با شماره های شهری شرکت خودتان با جاهای دیگر تماس بگیرید .

5-می توانید تماس تصویری داشته باشید

6-در تماس های داخلی یک تمای امن دارید هیچ نمی تواند بر روی مکالمه های شما شنود داشته باشد

7-ضبط کلیه تماس های داخلی و خارجی

8-ایجاد صف بندی در تماس های ورودی

9-اسراق سمع آنلاین کارکنان بدون اینکه متوجه بشوند

10-امکان فرواد کردن تماس ها به هر کجا

و...


قالب شکیبا (JM ‌‌SHakiba) ترجمه و پشتیبانی توسط شرکت جومی. (کپی رایت تمام قالب ها بدون هزینه و توسط خود مشتریان قابل ویرایش می باشد)